Вівторок, 07 квіт. 2020
Home

Наукове стажування

Доцент кафедри історії Шпаковськи Любов Володимирівна з 05 по 12 червня 2017 р. проходила наукове стажування на Історично-соціологічному відділенні Інституту історії та політичних наук Університету м. Білосток (Республіка Польща). Керівником стажування було призначено доктора історичних наук, професора історії, проректора з наукової роботи Університету м. Білосток Войцеха Слешинського.

Білосток знаходиться на північному сході Польщі і є адміністративним центром Підляського воєводства. Місто розташоване поблизу кордону з Білоруссю. У місті діють три потужні вищі навчальні заклади (всього 15): Університет міста Білосток, Медичний інститут і Білостоцький політехнічний університет.

Університет міста Білосток є державним вищим навчальним закладом, який постав із філіалу Варшавського університету у 1997 р. На сьогодні університет є найбільший вищим навчальним закладом в регіоні за кількістю наукових співробітників та студентів, а також пропонованих напрямів і форм навчання. Тут функціонує 9 факультетів, в т.ч. закордонний у Вільнюсі.

Нині у ньому працює 850 викладачів і навчається 12.5 тис. студентів на 70 спеціальностях на денній і заочній формах навчання.

Існують міжфакультетські спеціальності, англомовні програми, 115 предметів викладаються іноземними мовами. Університет має право присвоювати звання доктора філософії в 10 галузях наук і доктора наук в 4 галузях наук.

З 1999 р тут діє Історико-Соціологічне відділення, до складу якого входять Інститут історії і політичних наук, Інститут Соціології і Когнітивістики, а також Кафедра філософії і етики. Навчання відбувається у кількох напрямах: міжнародні відносини, філософія, етика, сходознавство, когнітивістика і комунікація. Існує також можливість післядипломного навчання.

Під час стажування Л. В. Шпаковськи було опрацьовано польську історіографію щодо проблеми вивчення досвіду Польщі в процесі Євроатлантичної інтеграції та визначення ролі Польщі у відносинах Україна-НАТО.

Любов Володимирівна мала змогу ознайомитися з методикою викладання історичних дисциплін у ВНЗ, де проходила стажування. Керівництво Університету люб’язно надало можливість відвідувати лекційні й практичні заняття польських колег-істориків, які були пов’язані з темою її наукового дослідження.

Також було узгоджено можливості друку наукових розвідок в журналах «Nowa Europa Wschodnia» та «Biuleten Historii Pogranicza». Запропоновано польським історикам друк своїх наукових розвідок у фаховому виданні кафедри історії факультету соціології і права Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» «Сторінки Історії».

Л. В. Шпаковськи взяла участь у семінарі Польського історичного товариства у м. Білосток на тему «Історія в родинній пам’яті», де обговорювалися проблеми «складної історії» у міжнаціональних відносинах Польщі й України та шляхи до порозуміння.

Загалом, робота семінару пройшла у невимушеній й дружній атмосфері і продемонструвала перспективи у поглибленні взаємодії українсько-польського діалогу істориків.

Водночас про мету й завдання стажування Любов Володимирівна розповіла в інтерв’ю польському телебаченню м. Білосток (передача «Український погляд»). Репортаж можна подивитися за посиланням.

Крім того, Л. В. Шпаковськи ознайомилася з діяльністю Музею пам’яті Сибіру, який нещодавно розпочав свою роботу. Було цікавим дізнатися про мету і завдання діяльності музею, а також про подальші проектні роботи по створенню цілого музейного комплексу, присвяченого таким трагічним сторінкам в історії польського народу, як депортації та заслання польських громадян до Сибіру і Казахстану, здійснених радянської владою у 1939-1941 рр. Так, Л. В. Шпаковськи ознайомилася з експозицією музею і з можливістю реалізовувати популярно-просвітницькі і наукові проекти, розраховані на відвідувачів різних вікових груп.

Також Л. В. Шпаковськи мала консультації на теми:  «Університет м. Білосток в освітніх процесах Центрально-Східної Європи», «Місто Білосток в історії Центрально-Східної Європи», «Особливості наукової роботи університету», «Формування політики національної пам’яті у Польщі».

Таким чином, Л. В. Шпаковськи було виконано всі завдання, що були передбачені метою стажування, а також вона отримала пропозицію від польських колег щодо публікації своєї статті в «Nowa Europa Wschodnia» і можливість взяти участь у конкурсі на отримання стипендії Польського уряду.

к.і.н., доц. Л. В. Шпаковськи

 

 

Тематичний семінар присвячений вшануванню пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу

В Україні 18 травня є Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Студентський гурток кафедри історії вирішив долучитися до тематичних заходів та провів зі студентами семінар щодо трагічний подій, пов’язаних з геноцидом кримськотатарського народу. На початку засідання викладачі нагадали присутнім студентам про насильницьку депортацію кримських татар у травні 1944 р., важкі умови перевезення депортованих та складнощі адаптації новоприбулих. Було відзначено, що кримські татари перебуваючи у засланні не втрачали надій повернутися на історичну батьківщину та прагнули переїхати назад до Криму.

Учасники засідання переглянули документальне відео, яке містило усні свідчення очевидців трагічних подій. Основну увагу приділи обговоренню питання. Студенти висловили власні міркування стосовно трагічних подій, які спіткали кримськотатарський народ, обговорили державну політику пам’яті та заходи вшанування жертв депортації кримськотатарського народу. Згадали також про депортацію з Криму болгар, вірмен, греків.

Прийшли до висновку, що державі слід надалі продовжувати на загальнонаціональному рівні вшановувати пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу.

Студентський гурток

«Клуб шанувальників історії»
 

Про результати Всеукраїнської олімпіади з історії України

25-27 квітня 2017 року на базі Житомирського державного університету імені Івана Франка відбувся другий етап Всеукраїнської олімпіади з історії України.  У ІІ турі участь взяли 94 учасники, які за результатами першого етапу олімпіади показали найкращі результати. Студенти представляли як профільні, так і непрофільні ВНЗ нашої країни.

За результатами олімпіади журі визначило одне перше, чотири других та п’ять третіх місць. Крім того, деякі учасники отримали почесні грамоти в різних номінаціях.

Перше місце отримав представник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А серед учасників, які отримали дипломи ІІ ступеня виявився і студент факультету менеджменту і маркетингу НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського Зробок Олексій. Такий хороший результат має додаткову цінність через те, що представник Київської політехніки не поступився знаннями багатьом майбутнім професійним історикам. Представниками організаційного комітету ЖДУ ім. Івана Франка було окремо відмічено високий рівень викладання історії в НТУУ КПІ та якість знань нашого студента. Всі переможці отримали дипломи та історичні книги у якості подарунку.

Організаційний комітет олімпіади посприяв також знайомству учасників з містом та його визначними пам’ятками. Відбулися цікаві та пізнавальні екскурсії до музею Космонавтики імені С.П.Корольова, а також  будинку-музею Сергія Корольова. Крім того, студенти і викладачі ЖДУ ім. Івана Франка влаштували святковий концерт  для гостей в день урочистого відкриття олімпіади та перед оголошенням результатів.

викладач кафедри історії Ольга Махно


 

Участь у IWC 2017

З 5 по 15 травня студенти ФСП Ковальова Юлія, Прищепа Вікторія та Фещенко Карина, у супроводі викладача кафедри історії Перги Юрія, взяли участь у роботі молодіжного табору IWC 2017. Він проходив у Меморіальному комплексі Берген-Бельзен біля м. Ганновер, Німеччина. Робочими мовами табору були англійська та німецька.

Крім української делегації у роботі табору взяли участь представники з Німеччини, Словаччини, Польщі, Литви, Білорусі, Росії, Ізраїлю та Південної Африки – всього більше 40 осіб.

Табір був присвячений проблемам історичної пам’яті та військових злочинів Другої світової війни, насамперед Голокосту. Учасники табору ознайомились з історією появи націонал-соціалізму, його згубної політики, історією Другої світової війни та безпосередньо концентраційного табору Берген-Бельзен.

Студентів чекали тематичні екскурсії та ряд воркшопів, які проходили безпосередньо у меморіальному комплексі Берген-Бельзен. Тематика воркшопів та занять була найрізноманітнішою. Наприклад: «Життя дітей та молодих людей у концентраційному таборі», «Усна історія – спроба підтримувати історію живою», «Символ жінки у еру націонал-соціалізму», «Ті хто носив чорний трикутник – «антисоціальні елементи» за доби націонал-соціалізму».

На заняттях студенти працювали у групах з представниками інших країн, обмінювались думками, ділились власним історичним досвідом та національною пам’яттю держав, дискутували щодо суперечливих питань. Надзвичайно допомагав зануритись у проблему значний масив аудіовізуальних матеріалів та експонати музею, що зберігаються у меморіальному комплексі.

Під час воркшопів, студенти організували дві меморіальні церемонії: жертвам концентраційного табору Беген-Бельзен та радянським військовополоненим.

к.і.н, викл. кафедри історії Юрій Перга 
« ПочатокПопередня12345678НаступнаКінець »

Сторінка 4 з 8